Przegląd pojazdu przed zakupem. Na co zwrócić uwagę?
Kupując używany samochód często można natknąć się na oszustów, którzy sprzedają auta w złym stanie. Przed zakupem trzeba dokładnie sprawdzić stan samochodu i zrobić jego przegląd, aby wykluczyć kosztowne usterki i poważne awarie.
Żeby uniknąć negatywnych zaskoczeń przegląd pojazdu warto zacząć już od dokładnego przeglądania ogłoszeń. Każdy sprzedawca będzie umieszczał zalety samochodu na pierwszym planie, a wady na końcu strony lub w ogóle je pominie. Gdy ogłoszenie wyda się ciekawe, warto wykonać telefon do sprzedawcy i zapytać o takie sprawy, jak przebieg, stan techniczny, ostatnie naprawy oraz historia wypadkowa.
Sposobem na uzyskanie rzetelnych informacji o pojeździe jest diagnostyka samochodowa. Współczesne pojazdy są wyposażone w komputery pokładowe, które mogą pokazać usterki i błędy danych podzespołów. Zaletą tego typu diagnostyki jest szybka informacja zwrotna bez konieczności rozbierania poszczególnych elementów.
Pierwsze wrażenie i stan pod maską
Na oględzinach w pierwszej kolejności należy sprawdzić lakier oraz jego wady. Najbardziej rzucające się w oczy to odpryski, korozja oraz szpachlowane części blachy. Warto także zwrócić uwagę na stan kierownicy i gałki zmiany biegów, gdyż są to elementy najbardziej narażone na zużycie. Szacunkowy przebieg można również ustalić po stanie foteli i okładzin pedałów. W mocno wyeksploatowanych pojazdach fotel kierowcy będzie pognieciony i poprzecierany. Mocno zużyta okładzina pedału sprzęgła może natomiast świadczyć o tym, że samochód był używany głównie w mieście i konieczna była częsta zmiana biegów.
W dalszej kolejności oględzin trzeba zajrzeć pod maskę samochodu. Aby wstępnie ocenić stan jednostki napędowej wystarczy podstawowa wiedza. Przykładowo można ostrożnie podnieść miarkę poziomu oleju, aby sprawdzić czy nie ma przedmuchów i czy z tych miejsc nie wydostaje się dym. Dzięki temu można wykluczyć kosztowne usterki. Należy także sprawdzić, czy nie ma widocznych wycieków z silnika.